„Uczelnia nas pozwała!” – dowiedziałyśmy się 3 lata temu w USA. Dziś tam wracamy. Co Bóg da tym razem?

Trzy lata temu organizowałyśmy razem z Euniką debatę Ewolucjoniści vs. Kreacjoniści na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – jak się później okazało – zakazaną. O sprawie znów zrobiło się głośno, gdy niedawno Eunika wygrała proces w sądzie z UMCS. Wiadomość o tym, że uczelnia nas pozywa, dotarła do nas, gdy byłyśmy w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Za chwilę znów lecimy do USA i przy tej okazji chciałam podzielić się z Wami pewnym odkryciem. W mojej głowie zaczął układać się piękny wzór, który dotąd wyglądał jak chaotyczny zbiór wielu nitek. Czego nauczyła mnie sprawa z UMCS?

Co miałam na myśli, pisząc o pięknym wzorze i chaotycznych nitkach? Wszystko zaczęło się od Corrie ten Boom, Holenderki, której rodzina podczas II wojny światowej ukrywała członków ruchu oporu oraz Żydów. Po zdradzie w 1944 trafiła wraz z bliskimi do więzienia, a potem do obozu koncentracyjnego. (Aby poznać ciąg dalszy jej niesamowitej historii, odsyłam do książki „Bezpieczna kryjówka” bohaterskiej Corrie, po której odziedziczyłam swoje imię ;)

Corrie miała w zwyczaju pokazywać ludziom wyhaftowaną koronę, by wytłumaczyć, dlaczego Bóg wydaje się czasem nie odpowiadać na modlitwy. On wie to, czego my nie wiemy. Wie wszystko. Brzydka strona haftu symbolizuje chaos, ale kiedy odwrócimy na drugą stronę, widzimy piękny wzór. To właśnie ta piękna korona jest prawdziwym obrazem sytuacji – tak patrzy na nasze życie Bóg! Pewnego dnia my też go zobaczymy razem z Nim! I będziemy dziękować Mu za wszystkie „niewysłuchane” modlitwy. I właśnie taki piękny wzór zaczął się układać w mojej głowie, kiedy uświadomiłam sobie, ile przełomowych rzeczy wydarzyło się dzięki skandalowi z debatą na UMCS!

Źródło: https://www.facebook.com/corrietenboommuseum/
Źródło: https://www.facebook.com/corrietenboommuseum/

Kiedy w 2015 roku chciałam zorganizować na swojej uczelni debatę naukowców ewolucjonistów i kreacjonistów, przez kilka miesięcy próbowałam znaleźć ewolucjonistę z polskiej uczelni do podjęcia wyzwania debaty z kreacjonistami, wykładowcami z brytyjskich uniwersytetów. Tylko kilku naukowców wyraziło wstępne zainteresowanie. Jednak po konsultacji „z górą” kolejno odmawiali… Ostatecznie na placu boju pozostał tylko prof. Michał Ginter z Uniwersytetu Warszawskiego. Na własnej skórze przekonałam się, jak bardzo polscy naukowcy są zamknięci w dogmacie ewolucjonizmu i panicznie boją się dyskusji z kreacjonistami.

Cały skandal związany z „zakazaną” debatą był dla mnie przełomowy, także ze względów osobistych (byłam wtedy studentką IV roku psychologii UMCS). Zobaczyłam, jaki strach wywołuje u ludzi władza, jak studenci boją się przeciwstawić absurdalnym decyzjom uczelni i stanąć po stronie prawdy oraz to, jak prawda mało kogo obchodzi… Gdy rozpoczął się atak władz uczelni na mnie, większość znajomych się ode mnie odwróciła lub przynajmniej ograniczyła kontakty. Wcześniej dla wielu byłam osobą, która może coś załatwić na uczelni, działałam w różnych organizacjach studenckich itp. Od czasu skandalu z debatą mogłam liczyć już tylko na kilka osób, które rozumiały, o co walczę. Ale tak jak kiedyś już pisałam, mój Tata od małego przygotowywał mnie, że „ludzie to dziady”. Widocznie potrzebowałam tej lekcji w praktyce ;)

Wcześniej kilkukrotnie proponowano mi doktorat, ale po tym, w jaki sposób władze UMCS zablokowały naszą debatę, stało się dla mnie jasne, że na tym uniwersytecie (a zapewne i na innych polskich uczelniach) bardzo trudne będzie osiągnięcie sukcesu przy jednoczesnym odważnym głoszeniu swoich biblijnych poglądów. Z perspektywy czasu również to oceniam jako pozytyw – przynajmniej nie miałam wątpliwości, co robić po zakończeniu studiów w 2016 roku: Idź Pod Prąd TV – na inne kierunki szkoda czasu!

Czwarta rzecz. Tydzień po odbyciu się zakazanej debaty w Lublinie (ostatecznie wynajęliśmy salę na Uniwersytecie Przyrodniczym) wraz z moim Tatą i siostrą wyjechaliśmy do Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy w życiu. To właśnie podczas podróży po USA dotarła do nas wiadomość, że UMCS wytacza nam proces dyscyplinarny za wypowiedzi medialne na temat odwołanej debaty. Bóg tak sprawił, że gościliśmy wtedy u twórców filmu „Genesis 3D. Raj Utracony” na Florydzie, którzy słysząc o skandalicznym zachowaniu UMCS oskarżającego swoje studentki, bardzo przejęli się naszą sytuacją, ponieważ sami również doświadczyli prześladowań z powodu głoszenia prawdy o stworzeniu. W trakcie tej podróży odwiedziliśmy również Muzeum Kreacjonizmu, gdzie nawiązaliśmy kontakty z największą organizacją kreacjonistyczną świata, Answers in Genesis. Po trzech latach od zakazanej debaty, mieliśmy przywilej goszczenia w Lublinie przedstawiciela tej organizacji, prof. Terrego Mortensona jako organizatorzy Międzynarodowej Konferencji Kreacjonistycznej! Większe rzeczy, Greater Things, mogą dziać się też w Polsce – w to uwierzyłam trzy lata temu w USA, a dziś to się dzieje! Czy już widzisz ten piękny wzór, który Bóg tworzy na naszych oczach?

Last but not least. Doktor Małgorzata Kubicka, nasza gwiazda, którą znacie z programów „KontrEwolucja”, trzy lata temu szukała właśnie kontaktu z kreacjonistami w Lublinie. Z mediów usłyszała o grupie zapaleńców, którym UMCS odmówił zorganizowania debaty EWOLUCJA vs. KREACJONIZM. Resztę historii możecie sobie dopisać ;) Dziś Gosia jest w naszym kościele, osobiście poznała Jezusa Chrystusa, a jej misją jest dotarcie do Polaków z prawdą o stworzeniu i walka z kłamstwami teorii ewolucji, które odciągają ludzi od Boga Biblii. Niedawno otrzymaliśmy od Was kolejne świadectwo: „Nawróciłem się do Jezusa Chrystusa dzięki programom „KontrEwolucja” w Telewizji Idź Pod Prąd”…

W tym momencie zakończę wzruszona wdzięcznością do Boga Stwórcy, jak wspaniale układa nasze życie, każdą jego nić w piękny wzór. Chwała Mu za to! Ciekawe, jak Bóg podziękuje władzom UMCS? ;)

P.S. Mamy kolejne narzędzie do docierania do Polaków z biblijną prawdą o stworzeniu – organizujemy projekcje filmu „Genesis 3D. Raj utracony” – jeśli jesteś zainteresowany, zgłoś się do nas ;)

Kornelia

Z twórcami filmu Genesis 3D. Raj utracony (reż. Ralph Strean)
Z twórcami filmu Genesis 3D. Raj utracony (reż. Ralph Strean)

Kornelia pięknie przedstawiła całą sprawę, ja dorzucę tylko kilka myśli.

W przeddzień wyjazdu do Stanów, zastanawiając się, czym Bóg zaskoczy nas tym razem, zadaję sobie także pytanie: co mi dał proces z UMCS?

Pokazał mi, kto jest prawdziwym przyjacielem, a kto nie. Kto rezygnuje z zasad na rzecz kariery, czy świętego spokoju. Pokazał, jacy mali są niektórzy ludzie i to, że niestety wcale tych ”dobrej woli” nie jest więcej.

Parafrazując wiersz Pastora Niemöllera napisany w obozie w Dachau w 1942 roku:

Kiedy przyszli po Żydów, nie protestowałem. Nie byłem przecież Żydem.
Kiedy przyszli po protestantów, nie protestowałem. Nie byłem przecież protestantem.
Kiedy przyszli po patriotów, nie protestowałem, nie byłem patriotą.
Kiedy przyszli po mnie, nikt nie protestował. Nikogo już nie było.

Jeżeli nie będziecie protestować, kiedy innym dzieje się krzywda, kiedyś władza przyjdzie i po Was. Bo jej apetyt ma to do siebie, że rośnie w miarę jedzenia…

Najbardziej smuci mnie to, że uczelnia, która rzekomo jest miejscem dialogu akademickiego – nie pozwoliła, żeby studenci zaczęli zadawać sobie najważniejsze w ich życiu pytania: skąd się wziąłem i dokąd zmierzam? Jaki jest cel mojego życia? Czy ma ono w ogóle jakiś cel? (Zgodnie z poglądem ewolucjonistów najważniejszym celem człowieka jest przetrwanie gatunku, bez oglądania się na takie archaiczne kwestie jak moralność, dobro czy bezinteresowne poświęcenie innym.) To nic, że na wielu uczelniach na świecie ludzie zadają sobie takie pytania i to nie tylko na wydziałach filozofii czy teologii. (Może to jest jedna z przyczyn faktu, że UMCS jest niestety na szarym końcu w światowych rankingach…) To nic, że świat zmieniają ludzie, którzy właśnie takie pytania sobie zadają. Nie, lepiej ugiąć się pod presją telefonów z „góry”, wyrzucić zagranicznych naukowców kreacjonistów i zgnoić niepokornych studentów. Byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna…

Wracając do sprawy. Mimo wszystko – nie cofnęłabym czasu. Może tylko trochę mniej bym się tym wszystkim przejmowała. Trzyletnie procesowanie się z uczelnią, dla której dużo poświęciłam, sporo pracowałam po godzinach, wierzyłam w porządność części wykładowców etc., dało mi jednocześnie bardzo ważną życiową lekcję. Nauczyło mnie, że to nie jest życie dla mnie – że ta poprawna politycznie atmosfera, niemożność wygłaszania swoich poglądów, szukanie komu tylko by się tu podlizać, jak na tym najwięcej skorzystać – absolutnie mnie nie interesuje. W telewizji Idź Pod Prąd, gdzie teraz pracuję, czuję, że żyję, że robię coś ważnego, że mogę brać udział w zmienianiu rzeczywistości. I to jest piękne.

Kornelia wspomniała o Gosi Kubickiej, która nawróciła się do Jezusa pośrednio dzięki naszej debacie ewolucja vs kreacjonizm. Powiem szczerze, że tylko dla tej jednej osoby, która będzie razem z nami w niebie – było warto!

Czasami modlę się o tych wszystkich, którzy skrzywdzili mnie, siostrę i jeszcze jedną studentkę, również postawioną przed uczelnianym sądem. Żeby Bóg im pokazał, że poszli wtedy w złą stronę, że nie zachowali się fair. I żeby usłyszeli pukanie do drzwi ich serca: Oto stoję u drzwi i kołaczę. Kto posłyszy mój głos i otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną. Apokalipsa Jana 3:20

Na koniec polecam film „Bóg nie umarł 2” – kiedy go oglądałam, pomyślałam: Nie jesteśmy sami! ;) „Niepokorni” chrześcijanie działają na całym świecie. Aż ciary przechodzą, kiedy pomyślę, co Bóg szykuje dla nas w Stanach, a potem w Polsce…!

Do zobaczenia na wizji i na blogu. Dzięki za komentarze.

PS
I marzy mi się wolny uniwersytet, gdzie Bóg nie będzie wymazywany ani z historii, ani z nauki. Wierzę, że na takim się kiedyś spotkamy!

Eunika

17 komentarzy

 • Amelia

  Duuużo się wydarzyło przez te trzy lata, aż się nie chce wierzyć! Wszystko na chwałę Jezusa Chrystusa. A czym nas teraz Bóg zaskoczy, jakimi możliwościami? Przywiezcie pomysły i entuzjazm, trzeba ich na tej naszej polskiej ziemi!

 • Gosia K

  Isiu, Kornelciu, dziękuję Bogu, że pokierował mnie do Was. Całą rodziną jesteście dla mnie wielką inspiracją. Też spodziewam się, że. pobyt w USA Bóg nam zaplanował po coś szczególnego… Co to będzie?… Wiemy, jakie są nasze marzenia i marzenia wielu Polaków, Bóg pokaże to, czego On teraz chce… do nas należy kolejny krok wiary…i odważne robienie tego, co trzeba. Z radością :-)

 • M. Lappalainen

  Eunika i Kornelia jestescie dzielnymi dziewczynami. Robicie wysmienita robote na niwie Panskiej. Wezcie ze soba pozdrowienia do USA i jego mieszkancow (braci i siostr).
  Niech Bog blogoslawi calej Waszej ekipie w podrozy.

 • Teresa Sas

  Bede sie modlic za wasza misje. Niech Pan ma was w swoich rekach, bo tyle zlej energii w tym dzisiejszym swiecie. BLOGOSLAWIONEJ PODROZY.

 • FidesEtRatio

  „I marzy mi się wolny uniwersytet, gdzie Bóg nie będzie wymazywany ani z historii, ani z nauki. Wierzę, że na takim się kiedyś spotkamy!”

  Ależ jest taki uniwersytet. Nie trzeba o nim marzyć. Nazywa się Gregorianum. Ale nawet na tym uniwersytecie nikt nie miesza Boga do np. nauk biologicznych. Z prostej przyczyny. Nauka nic nie tworzy. Nauka opisuje, ale nie wszystko pozostaje w jej zakresie. Nauka zajmuje się tylko tym co powtarzalne i pozostające w granicach tego świata.
  Bóg objawił swoje imię JAHWE czyli jestem. Jak wskazuje niejaki Eliade to JESTEM należy rozwinąć jestem poza czasem, poza przestrzeniom, nie mam początku ani końca, lecz sam JESTEM początkiem i końcem. Bóg jest jedyny i niepowtarzalny. Jest Bytem transcendentnym.

  Na koniec jedno zdanie pewnego wrednego inkwizytora, który zwrócił uwagę niejakiemu Galileo Galilei, że Biblia poucza jak się do nieba idzie, a nie jak się niebo porusza. Słowem Bóg dał nam rozum żebyśmy poznawali świat i dał wiarę żebyśmy wiedzieli KTO świat stworzył. Wiec cały ten spór kreacjonizmu i ewolucjonizmu jest zabawny, bo obie te koncepcje udzielają odpowiedzi na odmienne pytania:
  – ewolucjonizm odpowiada na pytanie jak świat został stworzony;
  – kreacjonizm odpowiada na pytanie KTO STWORZYŁ ŚWIAT.

  Tyle w temacie. Oby Panie Doktorantki potrafiły sięgnąć do porządnej literatury, żeby to poukładać.

 • FidesEtRatio

  Errata
  Jest:
  „Bóg objawił swoje imię JAHWE czyli jestem. Jak wskazuje niejaki Eliade to JESTEM należy rozwinąć jestem poza czasem, poza przestrzeniom, nie mam początku ani końca, lecz sam JESTEM początkiem i końcem.”

  Powinno być:
  Bóg objawił swoje imię JAHWE czyli jestem. Jak wskazuje niejaki Eliade to JESTEM należy rozwinąć jestem poza czasem, poza przestrzenią, nie mam początku ani końca, lecz sam JESTEM początkiem i końcem.

  Błędne użycie formy jest wynikiem zmiany tekstu na bardziej syntetyczny za co przepraszam.

 • Kasia W

  Super wpis! Dziękuję Bogu codziennie za to, że posługuje się takimi osobami jak Wy, aby docierać do prostych ludzi. Obie jesteście dla mnie wielką zachętą i dajecie mi ogromną chęć do walki o prawdę. God is great! And this is only the beginning ;)

 • Grzegorz i Jolanthe M

  dzieki wam i Telewizji IPP dostalismy mlotem w glowe na opamietanie i sie obudzilismy i za to wam wszystkim dziekujemy.Jestesmy dumni,ze wspieramy taka Telewizje i Ludzi dzialajacych w tej przestrzeni IPPTV,a Pastor Pawel Chojecki,to jest gwiazda polskiej wolnosci i bozej demokracji.Slow brakuje,dziekujemy bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *